بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: جمعه 11 دسامبر 2020 | 22:32 ب.ظ
اهمیت حفظ کوهستان / چگونه از کوهنوردی لذت ببریم؟
اهمیت حفظ کوهستان / چگونه از کوهنوردی لذت ببریم؟
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در همدان بموجب کاهش روند ابتلا به کرونا شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز همدان ،  این سازمان فائو را مسئول کرده است هر سال یکی از کشور‌های جهان را دعوت کند تا با اجرای نمایش‌ها و آیین‌های فرهنگی خودشان مسئولیت هماهنگی مراسم روز جهانی کوهستان و کوهنوردی را بر عهده بگیرند. 
کوه همواره به عنوان یک نماد استوار و محکم در ذهن تمام موجودات جهان ثبت شده است. این پناهگاه استوار از دل خود آب‌های شیرین اکثر مناطق جهان را تامین می‌کند. همچنین زیستگاهی برای انواع گونه‌های گیاهی و همچنین گونه‌های مختلف جانوری به شمار می‌رود. با توجه به این موارد می‌بینیم که استوارترین نماد در جهان کوه است.

روز جهانی کوهنوردی
زمانی که سازمان ملل متحد این روز را به عنوان روز جهانی کوهستان و کوهنوردی نام گذاری کرد نمادی هم برای آن در نظر گرفتند. این نماد از سه مثلث متساوی الاضلاع تشکیل شده است. هر کدام از این سه مثلث نمادی از فرایند و نقش‌هایی است که کوه در زندگی ما دارد. اگر بخواهیم به اختصار هر کدام را شرح دهیم اولین مثلث از سمت راست که علامتی سبز رنگ دارد نشانی از سرسبزی و محصولاتی که در دامنه کوه‌ها رشد می‌کند را همراه خود دارد. دومین مثلث یک دایره نارنجی در دل خود دارد، که این نشان می‌دهد که در دل کوه گنج‌هایی به صورت منابع طبیعی نهفته است؛ و ما شاهد هستیم که منابع زیادی را می‌توانیم از دل کوه‌های بیرون بیاوریم. در آخر به نوک قله کوه که می‌رسیم جایی که رسیدن به آن باعث فتح قله کوه می‌شود. یک الماس آبی رنگ در بالای این کوه قرار دارد، که این به معنای حفظ دمای محیط زیست و همین طور حفظ دمای زمین است.

خبر جدید  برپایی نماز جمعه در ۵ شهر استان همدان

کوهنودی از جمله ورزش‌های کم هزینه‌ای است که تمامی گروه‌های سنی را به سمت خود جذب می‌ کند. زمانی شما پا در این طبیعت می‌گذارید بی اختیار حالتان خوب می‌شود. روحیه و اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد، این‌ها همه به دلیل انرژی مثبتی است که در دل کوه وجود دارد. کوهنوردی یک ویژگی را افرادی که خیلی عجول هستند و صبر چندانی ندارند افزایش می‌دهد، این ویژگی افزایش تحمل است. هنگامی که شما قصد کوهنوردی می‌کنید وقتی تا نصفه‌های کوه بالا می‌روید کمی خسته می‌شوید ادامه مسیر به شما نوید این را می‌دهید که تا رسیدن به قله فاصله کمی مانده است بنابراین عزم خودتان جذم میکنید و مسیرتان را ادامه می‌دهید. البته این به معنای آن نیست که کوهنوردی الزاماً فتح قله است، بلکه همین که شما پا به مناطق کوهستانی بگذارید و فرصت پیاده روی در دامنه‌های کوه را به خود بدهید باعث می‌شود که اندام شما از حالت به اصطلاح کرختی خارج شود و انرژی از دست رفته خودش بازسازی نماید.

از جمله ویژگی‌هایی که کوهنوردی در افراد ایجاد می‌کند :
افزایش اراده و صبر
تقویت روحیه و اعتماد به نفس
از بین بردن خستگی و ناامیدی
افزایش خلاقیت
بالا بردن قدرت جسمانی بدن
بالا بردن توانایی مواجه با مشکلات و حل آن‌ها  
نکات ضروری هنگام کوهنوردی
با توجه به این که کوهنوردی فواید و ویژگی‌هایی خوبی دارد، اما به طبع خطراتی را هم به دنبال خود دارد. حتما در هنگام کوهنوردی نکات ایمنی را باید رعایت کنید:
در کوهنوردی هرگز ندوید، زیرا باعث بالا رفتن ضربان قلب و بروز حملات قلبی می‌شود.
هرگز برف‌های رو کوه را نخورید. زیرا برف شدت عفونت در ریه‌ها را افزایش می‌دهد.
از کوله پشتی‌ها سنگین حتی الامکان استفاده نکنید.
نمک را هنگام کوهنوردی فراموش نکنید.
حتما از کفش مناسب در کوهنوردی استفاده کنید. این موضوع هیچ گونه ارتباطی با میزان کوهنوردی شما ندارد.
آب سرد دشمن کبد و کلیه است هرگز از آب خنک و سرد در فعالیت‌های کوهنوردی استفاده نکنید.
سعی کنید تا جایی که می‌توانید از غذا‌های کنسروی در کوهنوردی استفاده نکنید. زیرا خطر مسمومیت وجود دارد.
حتما قاعده ۱ ساعت را در کوهنوردی رعایت فرمایید. طبق قاعده یک ساعت، به ازای هر یک ساعت باید ۵ دقیقه استراحت نمایید.
سعی کنید از غذا‌هایی که سبب تولید اکسیژن در بدن شما می‌شوند مانند انواع مغزها، شکلات‌های تلخ و از این گونه مواد غذایی استفاده کنید.
یک نکته مهم :
اگر میخواهید برای اولین بار به ارتفاعات بالاتر از ۳۰۰۰ متر بروید حتما روزی ۳۰۰ متر ارتفاع خود را افزایش دهید و در ازای هر ۱۰۰۰ متر یک روز استراحت نمایید؛ در غیر این صورت خطر خون ریزی مغزی وجود دارد.

خبر جدید  استاندار همدان پاسخگوی سوالات و مشکلات مردمی

ضرورت حفظ بافت کوه و جلوگیری از تخریب آن:
ما باید در حفظ و نگهداری این نعمت الهی تمام سعی خود را بنماییم و با کار‌های اشتباه آن را نابود نکنیم، از جمله این کار‌های اشتباه که متاسفانه این روز‌ها در حال انجام است جاده سازی‌های بی رویه، گردشگری‌های ناسالم، نوشتن یادگاری بر روی سنگ ها، ریختن زباله و همچنین ساختمان سازی‌های بیش از حد در مناطق کوهستانی است که باعث ایجاد تغییرات زیادی در مناطق کوهستان شده است و همین امر در اکوسیستم جهانی خلل ایجاد می‌کند.

خبر جدید  چگونه در مه رانندگی کنیم؟

نکات طبیعت گردی که هنگام کوهنوری باید رعایت کنیم:
حتما کیسه‌ای برای جمع کردن زباله هایمان داشته باشیم.
حتی الامکان آتش روشن نکنیم و یا اگر هم روشن کردیم پس از ترک محل آن را کاملا خاموش کنیم.
به شاخه‌های درختان و برگ‌های آن‌ها آسیب وارد نرسانیم.
در رودخانه‌های زباله و یا مواد شیمیایی نریزیم
تمامی موارد ذکر شده فقط برای خود شما است، که اگر بار دیگر خواستید به این طبیعت خدادادی بروید و حالتان را خوب کنید، گوشه چشمی به این موارد هم داشته باشید.       کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: ,
آخرین اخبار سرویس همدان پایگاه تحلیلی -خبری شعار سال