تاریخ انتشار: دوشنبه 14 ژانویه 2019 | 12:15 ب.ظ
رأي قاطع اعضاي شورا به يک فوريت طرح شهاب
رأي قاطع اعضاي شورا به يک فوريت طرح شهاب
نايب رئيس شوراي اسلامي شهر همدان با بيان اينکه طرح شهاب حدود پنج ماه پيش تهيه شده بود، گفت: يک فوريت اين طرح شش ماده اي در شوراي اسلامي شهر همدان با رأي قاطع اعضاي شورا مورد تأييد قرار گرفت و به منظور بررسي به کميسيون تخصصي ارجاع داده شد.

شعار سال: به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، حميد بادامي‌نجات در جمع خبرنگاران با تأکيد بر اينکه امروزه ارتقا و تقويت سرمايه اجتماعي از مهم‌ترين الزامات و پيش‌نيازهاي رشد و توسعه پايدار و متوازن در هر جامعه‌اي محسوب مي‌شود، اظهار کرد: در اين ميان عواملي همچون گسترش و نهادينه شدن فساد و ويژه‌خواري وجود دارد که نه تنها موجب ناکارآمدي و کاهش کيفيت استانداردهاي زندگي شهروندان مي‌شود، بلکه به‌واسطه از بين بردن اعتماد مردم، تضعيف سرمايه اجتماعي را به دنبال دارد.

وي افزود: بر اساس شواهد تجربي و مستندات علمي، شفاف‌سازي، يکي از مهم‌ترين و اثرگذارترين روش‌هاي مقابله با رانت و فساد است؛ به‌گونه‌اي که تحقيقات متعددي رابطه مثبت بين کاهش فساد و افزايش شفافيت با حفظ و افزايش سرمايه اجتماعي را نشان داده است.

به گفته بادامي‌نجات، نمي‌توان بدون زمينه‌سازي براي تحقق شفافيت و پاسخگويي، به دنبال رسيدن به توسعه بود؛ از طرفي هم يکي از اصول مهم در حکم‌روايي شهري موضوع شفافيت است.

وي با تأکيد بر اينکه شفافيت پايه و اساس مديريت شيشه‌اي است، بيان کرد: شهرداري‌ها به لحاظ ارتباط نزديک با مسائل روزمره مردم و همچنين حجم بالاي فعاليت و ورود به طرح‌هاي کلان مالي و اقتصادي، جزو نهادهاي داراي خطرپذيري بالاي فساد و بستر بروز فسادهاي بزرگ هستند.

نايب رئيس شورا ادامه داد: يکي از کارآمدترين روش‌ها براي مقابله با فساد در مديريت شهري و احيا و ارتقاي سطح اعتماد متقابل مردم و شهرداري، قرار دادن شهرداري در اتاق شيشه‌اي از طريق ابزارهاي شفافيت است.

بادامي نجات معتقد است: در مباحث توسعه شهري و الزامات و ضرورت‌هاي آن، مفاهيم‌محوري و مؤلفه‌هاي راهبردي مختلفي وجود دارد که يکي از مهم‌ترين اين محورها شفافيت است، آن‌هم شفافيتي که با فرآيندي قاعده‌مند و ساختارمند تعريف و اعمال شود.

وي با بيان اينکه شوراهاي شهر به‌عنوان نهاد سياست‌گذار و ناظر و شهرداري‌ها به‌عنوان نهاد مجري و عملياتي، هر کدام در شفافيت براي قانون‌گذاري و فرآيندها و پاسخگويي اقدامات و سياست‌هاي خود وظايفي بر عهدهدارند، گفت: اين شفافيت در حوزه اداره شهرها از چنان اهميتي برخوردار است که همگان بايد با درک آن، در راستاي تحقق و نهادينه‌سازي هنجارهاي آن گام‌هاي اساسي بردارند.

جايگاه نظارتي شورا مهم‌ترين روش اجراي شفافيت در شهرداري‌

بادامي‌نجات با اشاره به قوانين و مقررات جاري کشور و اسناد بالادستي با محوريت شفافيت و لزوم اجراي آن، افزود: سازوکارهاي مختلفي براي اجرايي شدن شفافيت در شهرداري‌ها وجود دارد که در شهرهاي مختلف ايران و جهان مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما مي‌توان ادعا کرد جايگاه نظارتي شوراي اسلامي شهر و فعاليت اثربخش اعضاي شورا، مهم‌ترين روش در اجراي شفافيت در شهرداري‌هاست.

نايب رئيس شوراي اسلامي شهر همدان با تأکيد بر اينکه در صورت مصوب شدن جزئيات طرح، شهرداري بايد تا پايان بهمن‌ماه هر سال گزارش جامعي از اقدامات خود در زمينه شفافيت، مبارزه با فساد و دسترسي آزاد به اطلاعات به شورا تقديم و براي اطلاع عموم منتشر کند، گفت: شوراي اسلامي شهر و شهرداري‌ همدان بر اساس قوانين موجود موظفند تمامي مباحث مرتبط با اداره شهر را به منظور عملياتي شدن قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات در «سامانه جامع شفافيت شهرداري همدان» و يا به صورت بر خط به اطلاع عموم شهروندان برسانند.

بادامي‌نجات افزود: بودجه سالانه شهرداري و آخرين گزارش تفريغ آن؛ اهداف، وظايف، سياست‌ها، خط‌مشي‌ها و ساختار شهرداري؛ سازوکارهاي شکايات شهروندان از تصميمات يا اقدامات شهرداري؛ انواع اطلاعاتي که در شهرداري همدان نگهداري مي‌شود و آيين دسترسي به آنها؛ اختيارات و وظايف مأموران ارشد شهرداري و همچنين تمام سازوکارها يا آيين‌نامه‌هايي که به‌وسيله آنها اشخاص حقيقي و حقوقي و سازمان‌هاي غيردولتي مي‌توانند در اجراي اختيارات شهرداري همدان مشارکت داشته يا به نحو ديگري مؤثر واقع شوند از جمله مباحثي است که شهرداري همدان بايد اطلاع‌رساني کند.

وي همچنين اظهار کرد: شوراي اسلامي شهر همدان هم مکلف است گردش‌کار بررسي طرح‌ها و لوايح واصله، متن تمامي طرح‌ها و لوايح به رأي گذاشته‌شده در شورا اعم از مصوب يا رد شده و همچنين خلاصه مذاکرات جلسات علني و بودجه سالانه خود را براي اطلاع عموم شهروندان منتشر کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت شورای اسلامی شهر همدان، تاریخ ۲۳ دی ۹۷، کد مطلب: -:www.hamedancouncil.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  بهره برداری از۵طرح و آعازعملیات اجرایی ۱۲ پروژه در همدان
0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , , , , , , , , , ,
آخرین اخبار سرویس همدان پایگاه تحلیلی -خبری شعار سال