بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: جمعه 11 دسامبر 2020 | 22:32 ب.ظ
چگونه در مه رانندگی کنیم؟
چگونه در مه رانندگی کنیم؟
فصل سرما زمان سختی برای پرندگان و حیوانات است؛ مواد غذایی کمیاب می‌شود و آسیب‌هایی را به پرندگان و حیوانات وارد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز همدان ، مه عبارت است از توده ابر متراکمی که به جای اینکه در آسمان باشد روی زمین قرار دارد.  اما چرا رانندگی در مه؟ اگر رانندگی در این شرایط را تجربه کرده باشید حتما می‌دانید که رانندگی در مه تا چه اندازه چالش بر انگیز و البته خطرناک است.   البته آمار و اطلاعات نشان می‌دهند که رانندگی در مه احتمال تصادف و سانحه را تا درصد بالایی افزایش میدهد و اگر شما به نکات و البته این مهارت‌های آشنا نباشید احتمالا با مشکلات جدی مواجه خواهید شد. حتما قبل از رانندگی از شرایط آب و هوایی منطقه مطلع باشید.   اغلب هنگام صبح یا بعد از ظهر مه ظاهر می‌شود؛ بنابراین حتی الامکان از رانندگی در این ساعات پرهیز کنید. همچنین از رانندگی در مناطقی نظیر کنار دریا و سایر مناطق کم ارتفاع نزدیک دریاچه‌ها و برکه‌ها خودداری و به این نکات توجه کنید:

به هنگام رانندگی در مه فاصله را از خودرو‌ها افزایش دهید
از ماشین جلویی فاصله‌ی بیشتر داشته باشید. فاصله را به جای ۲ ثانیه شمارش به ۵ ثانیه شمارش افزایش دهید. هرگز برای خارج شدن از مه سرعت خود را بالا نبرید و عجله نکنید. شما نسبت به انچه در پیش روی شماست کاملا بی اطلاع هستید و هر لحظه امکان حادثه و برخورد و یا حتی سقوط وجود دارد. دقت کنید که فاصله بیشتر ایمنی بیشتری را هم برای شما به همراه خواهد داشت. همیشه به هنگام رانندگی در مه احتیاط را رعایت کنید. رطوبت موجود در هوا بر روی شیشه‌ی جلوی خودرو انباشته می‌شود و دیدن روبرو را دشوار می‌سازد. یخ شکن و برف پاک کن را در صورت نیاز استفاده کنید.

خبر جدید  راهیابی بانوان همدانی به لیگ دسته یک بسکتبال

استفاده از چراغ مه شکن
این چراغ‌ها معمولا پایینتر از سپر قرار گرفته اند. این چراغ‌ها روی زمین را تا جایی که امکان دارد روشن می‌کنند. این چراغ‌ها نور می‌نتبانند و لنز روشن یا زردرنگ دارند. اشعه‌ی تولید شده‌ی آن‌ها عریض است و روی زمین می‌ماند و بازتاب نور توسط مه را به حداقل می‌رساند. درواقع در طول کمتر نور بیشتری را می‌تاباند تا شما به وسیله آن دید بهتر و بیشتری داشته باشید.

نور این چراغ‌ها به اندازه‌ای عریض است که اطراف جاده را روشن کنند. فرق چراغ‌های مه شکن با چراغ‌های رانندگی این است که چراغ‌های رانندگی معمولا نقاط روشنی ایجاد می‌کنند که در تاریکی شب نفوذ می‌کنند تا راننده بهتر جلو را ببیند. با اینکه چراغ‌های مه شکن برای هوای مه الود مناسب هستند، اما هر دو نوع چراغ‌های مه شکن و چراغ‌های راننگی را می‌توان استفاده نمود چرا که پایین‌تر از سپر قرار دارند و روی زمین را روشن می‌کنند.

استفاده به جا و درست از نور در مه
از چراغ‌های مه شکن (در صورت مجهز بودن ماشینتان) استفاده کنید. بسیاری از ماشین‌ها چراغ‌های مه شکن دارند که در کارخانه بر روی آن‌ها نصب شده است. چراغ‌های پارک ماشین را خاموش نکید چرا که این چراغ‌ها به رانندگان پشت سر شما کمک می‌کنند تا ماشین شما را ببینند.

از نور پایین استفاده کنید. وقتی در مه رانندگی می‌کنید قابلیت دیدتان به شدت کاهش می‌یابد از این جهت باید از چراغ‌های نور پایین استفاده نکنید (چنانچه ماشینتان چراغ‌های مه شکن نداشته باشد). در هوای به شدت مه آلود نباید از نور بالا استفاده کنید چرا که مه نور بالا را باز می‌تاباند. وقتی از غلظت مه کاسته شد نور بالا تاثیر بیشتری خواهد داشت. هر از چند گاهی بررسی کنید تا ببینید که آیا از غلظت مه کاسته شده یا خیر و بعد اگر کاسته شده بود از نور بالا استفاده کنید.

خبر جدید  تاکید معاون رئیس جمهور بر درآمد زایی علمی

مسیر خود را دنبال کنید
بسیار دیده شده است که رانندگان به هنگام رانندگی در مه تصمیم می‌گیرند برای ایمنی بیشتر به سمت وسط جاده متمایل شوند که این کار بسیار خطرناک است. از مسیر مستقیم خارج نشوید. دقت داشته باشید که در همان لاین خود رانندگی کنید و مد نظر داشته باشید که هر لحظه این امکان وجود دارد که راننده و خودرویی از روبه رو به شما برخورد کند.

برخورد با اشیاء و حیوانات
یکی از شایع‌ترین والبته جدی‌ترین موارد و سوانح به هنگام رانندگی در مه برخورد با حیوانات و البته اشیاء و تابلو ها‌ی کنار جاده است. مراقب حیوانات باشید. گربه، سگ، روباه و نظایر این‌ها ممکن است وسط جاده باشند و نتوانید آن‌ها را ببینید. معمولا این حیوانات به نور خودروی شما در مه خیره می‌شوند و در وسط جاده می‌مانند و این مورد احتمال برخورد را افزایش می‌دهد.

لغزندگی و یخ زدگی در مه
خطر دیگری که شما هنگام رانندگی در مه با آن روبه رو می‌شوید یخ زدگی مه بر روی جاده است که لغزندگی را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. پس مراقب مه در حال انجماد باشد. در برخی اقلیم‌ها مه که نزدیک درجه‌ی انجماد قرار داشته باشد می‌تواند بر اثر تماس با سطوح سردی نظیر جاده‌ها یخ بزند. وقتی این اتفاق افتاد، یخ سیاه تشکیل می‌شود که شما هیچ دیدی نسبت به ان ندارید.

خبر جدید  اهمیت حفظ کوهستان / چگونه از کوهنوردی لذت ببریم؟

توقف رانندگی در صورت نیاز
گاهی اوقات شدت و البته حجم مه به حدی بالاست که شما تقریبا دید خود را از دست می‌دهید و یا دید شما به کمتر از یک متر می‌رسد. اینجاست که ریسک رانندگی بسیار بالا می‌رود و احتمال ایجاد سانحه چندین برابر می‌شود. اگر قدرت دیدتان بسیار کم است و جایی را نمی‌بینید کنار بزنید. البته پیدا کردن و تشخیص مکان ایمن برای توقف بسیار مهم است. در این امر دقت کنید. فراموش نکنید که چراغ خطرهایتان را روشن کنید تا سایر رانندگان هم متوجه حضور شما در کنار جاده بشوند.

استفاده از خطوط راهنما
از سمت راست جاده به عنوان راهنما کمک بگیرید. با این کار با ماشین‌هایی که از روبرو می‌آیند برخورد نمی‌کنید و یا نور چراغ‌های جلوی ماشین‌های روبرویی دیدتان را مختل نمی‌کند. کافیست خط سمت راست کنار جاده را به هنگام رانندگی مد نظر داشته باشید و سعی کنید تا حد امکان بدون آنکه از جاده خارج شوید نزدیک این لاین و در لاین خود رانندگی کنید.

همراهی و کمک سایرین در رانندگی در مه
سایر سرنشین‌های خودرو باید نهایت دقت و توجه را برای همراهی و کمک به شما به هنگام رانندگی در مه داشته باشند. از این افراددرخواست کمک کنید. از سایر سرنشینان ماشین درخواست کنید تا حواسشان به موانع و ماشین‌های دیگر روی جاده باشند تا اتفاقی نیفتد. مطمئنا چند نفر دقت و تجه بیشتری خواهند داشت.

تصاویر امروز از محور همدان به اسدآباد و مه گرفتگی غلیظ گردنه اسدآباد:
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی   کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: ,
آخرین اخبار سرویس همدان پایگاه تحلیلی -خبری شعار سال