بانک پاسارگاد
شعار سال
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۹ ب.ظ
ثبت یک میلیون و ۱۰۷ هزار بازدید از جاذبه‌های گردشگری همدان
ثبت یک میلیون و ۱۰۷ هزار بازدید از جاذبه‌های گردشگری همدان همدان – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: از روز ۲۸ اسفندماه سال ۹۷ تا روز چهاردهم فروردین ماه یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۹۵۲ مسافر از جاذبه‌های دیار هگمتانه دیدن کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مالمیر پیش از ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران گفت: از روز ۲۸ اسفندماه سال ۹۷ تا روز چهاردهم فروردین ماه بیش از یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۹۵۲ مسافر از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی دیار هگمتانه دیدن کردند.

مالمیر اظهار داشت: ۲۰۸ هزار و ۲۳۲ نفر از مسافرانی که به همدان سفر کرده‌اند نیز در هتل‌ها، میهمان‌پذیرها، مراکز اقامتی فرهنگیان، خانه مسافرها و بوم گردی‌های استان همدان اقامت گرفته‌اند.

مالمیر افزود: در روز چهاردهم فروردین ۸۲ هزار و ۴۷۲ نفر از مراکز تفریحی و گردشگری همدان دیدن کرده و ۶ هزار و ۵۷۵ نفر نیز در مراکز اقامتی حضور داشتند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان همچنین در مورد وضعیت یخدان میرفتاح در ملایر که طی بارندگی‌های اخیر فرو ریخت، گفت: در اولین جلسه کمیته فنی اداره میراث فرهنگی استان بعد از تعطیلات تهیه طرح مرمت یخدان میرفتاح در دستور کار قرار گرفته و مرمت این بنای تاریخی اولین پروژه مرمتی میراث فرهنگی در سال ۹۸ خواهد بود.

علی مالمیر افزود: این بنای تاریخی از بناهای خشتی و مربوط اواسط دوره قاجاریه بوده که به دلیل بافت بنا و نیز حجم گسترده بارندگی‌ها متأسفانه بخشی از این بنا به خصوص در بخش گنبد خسارت دید.

وی با بیان اینکه در سال گذشته تنها کف و ورودی این بنا مرمت شده بود، اظهار کرد: جداره اصلی بنا کاملاً سالم و نیازی به مرمت نداشت و دلیل خسارت دیدن بنا، تنها به دلیل شدت و میزان بارش‌ها بود که در چند دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

مالمیر بیان داشت: به دلیل محوطه‌سازی مجموعه این بنا در ایام نوروز بازدید کننده نداشته و خوشبختانه خسارت وارده به آن هیچ گونه آسیب جانی در پی نداشت.

وی با اشاره به اینکه بلافاصله بعد از اتمام مطالعات و تهیه طرح، عملیات مرمت بنا آغاز خواهد شد، گفت: بناهای تاریخی در طول زمان همواره مورد تهدید اتفاقات طبیعی بوده‌اند و بسیاری از این بناها در اثر بلاهای طبیعی خسارت دیده‌اند که مجدداً و بر اساس نظر کارشناسان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته‌اند.

مالمیر توجه به مصالح به‌کار رفته، حفظ هویت اصلی بنا، مقاوم سازی و بهره‌گیری از نظرات کارشناسان حوزه مرمت و باستان‌شناسی را از مهم‌ترین نکاتی برشمرد که در مرمت یخدان میرفتاح مدنظر قرار خواهد گرفت.

کد خبر ۴۵۸۱۳۵۶


منبع :: https://www.mehrnews.com

آخرین اخبار سرویس همدان پایگاه تحلیلی -خبری شعار سال